Zwrot VAT z zagranicy
Podatnicy VAT mogą ubiegać się od początku 2010 roku o zwrot VAT zapłaconego w cenie nabywanych towarów lub usług w innym państwie członkowskim (w państwie członkowskim zwrotu), składając wniosek w formie elektronicznej w państwie członkowskim siedziby, za pośrednictwem portalu elektronicznego, utworzonego przez to państwo członkowskie.
Kto może ubiegać się o zwrot podatku VAT z zagranicy ?
Zapisy ustawy jednoznacznie określają warunki jakie muszą spełniać podmioty, które maja podstawy do ubiegania się o zwrot VAT tzn.:
O zwrot podatku od wartości dodanej może ubiegać się podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług. Podatek, o zwrot którego występuje podatnik, zawarty jest w cenie nabywanych przez niego towarów i usług lub zapłacony w związku z zaimportowaniem przez niego towarów w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Wspólnoty Europejskiej, wykorzystywanych do wykonywania czynności dających podatnikowi prawo do obniżenia kwoty należnego o kwotę podatku naliczonego na terytorium kraju.
Mając na uwadze regulacje ww. dyrektywy 2008/9/WE (art. 3 i 4) chodzi tu oczywiście wyłącznie o takich podatników podatku od towarów i usług, którzy na terytorium państwa członkowskiego zwrotu, w okresie zwrotu:
- nie mieli siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, z których dokonywano transakcji gospodarczych, albo, w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, nie mieli tam stałego miejsca zamieszkania ani zwykłego miejsca pobytu,
- nie dostarczali żadnych towarów ani nie świadczyli usług uważanych za dostarczane lub świadczone w państwie członkowskim zwrotu, z wyjątkiem transakcji:
– dostawy usług transportu i usług pomocniczych do takich usług, zwolnionychzgodnie z art. 144, 146, 148, 149, 151, 153, 159 lub 160 dyrektywy 2006/112/WE,
– dostawy towarów i usług na rzecz osoby zobowiązanej do zapłaty VAT zgodnie z art. 194 – 197 i art. 199 dyrektywy 2006/112/WE.
Wyślij zapytanie poprzez formularz kontaktowy lub zadzwoń do nas. Ustalimy szczegóły dotyczące rozpoczęcia współpracy.
Gwarantujemy i zapewniamy:
- brak opłat wstępnych,
- pozyskanie prawidłowej dokumentacji zakupowej,
- usługę porady udzielaną przez licencjonowanego Doradcę Podatkowego w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Jeżeli jednak jesteś już zdecydowany rozpocząć z naszym biurem współpracę, prześlij dokumenty rejestrowe firmy oraz dane kontaktowe. Sporządzimy dokumentację oraz skontaktujemy się z Tobą w celu rozpoczęcia procedury zwrotu podatku VAT z Unii Europejskiej np. z Niemiec, Holandii, Francji, Austrii czy Belgii.