Na kim ciąży obowiązek rozliczenia dochodów w Polsce?
Każdego roku wiele osób decyduje się na odłożenie kwestii rozliczenia podatku z urzędem skarbowym na ostatnią chwilę. Przekroczenie terminu, który upływa 30 kwietnia, może nie tylko spowodować utracenie prawa do przywilejów podatkowych, ale przede wszystkim wiązać się z nałożeniem kary finansowej przez UE. Trudniejsze zadanie spoczywa na osobach pracujących za granicą – czy powinny rozliczać się z polskim US?
Obowiązek rozliczenia dochodów w Polsce
Zgodnie z prawem wszystkie osoby fizyczne zamieszkujące terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mają nieograniczony obowiązek podatkowy, tzn. muszą rozliczyć w Polsce również dochody zagraniczne. Pamiętajmy, że miejsce zamieszkania nie musi być jednoznaczne z miejscem zameldowania bądź faktycznego pobytu. Obowiązek rozliczenia dochodów zagranicznych w Polsce ciąży na osobach, które:
Warto dodać, że bez względu na kraj rozliczenie dochodów zagranicznych odbywa się za pomocą formularza PIT-36 i załącznika PIT/ZG. Pamiętajmy również, że rozliczenie dochodów jeśli mieszkasz w Sosnowcu to nie tylko przykry obowiązek, to również szansa na uzyskanie zwrotu podatku dla osób pracujących w Norwegii. Osobom, które nie są do końca przekonane, jak powinno odbywać się rozliczenie, zaleca się skorzystanie z pomocy profesjonalnego doradcy podatkowego bądź biura rachunkowego, którzy zajmą się dokonaniem wszelkich niezbędnych formalności.
Dlaczego warto rozliczyć dochody zagraniczne w Polsce?
Uzyskanie zwrotu podatku dla osób pracujących w Norwegii jest niewątpliwą korzyścią wynikającą z dokonania rozliczenia. Pamiętajmy jednak, że to nie jedyny powód, dla którego warto dokonać rozliczenia. Dzięki rozliczeniu urząd skarbowy zyskuje informacje o dochodach podatnika, a tym samym posiada wiedzę na temat źródła finansowania jego majątku. Jest to niezwykle ważne w przypadku kontroli skarbowej, która może zostać wszczęta, jeśli zaistnieją podejrzenia, że majątek podatnika pochodzi z nieujawnionych źródeł. Rozliczając się z US, zyskują Państwo również łatwiejszy dostęp do zaświadczeń o dochodach za dany rok podatkowy (np. zaświadczenia UE/EOG lub UE/WE), które są niezbędne w przypadku ubiegania się o zwrot podatku dla osób pracujących w Norwegii.
Oddzwonimy, pomożemy w dopełnieniu wszelkich formalności i odzyskamy dla Ciebie maksymalny zwrot podatku!
W ciągu 24 godzin od przesłania formularza skontaktuje się z Tobą nasz konsultant i odpowie na każde pytanie związane ze zwrotem podatku z Norwegii.